Ana içeriğe atla

En Üstün Zikir - En Makbül Dua

Cabir Ibni Abdillah radiyallahu anh, “Resulullah sallellahu aleyhi ve sellem’i soyle buyururken dinledim” demistir:

“Zikrin en ustunu la ilahe illellah; duanin en makbulu el-hamdulillah demektir.” Iman bir irtibat ve uyanikliktir. Bu anlamda mu’min de sorumlu ve dolayisiyla uyanik insan demektir. Cunku o, sahip oldugu degerlerin verdigi tabii ve surekli bir uyaniklik icinde olmak zorundadir. Aslinda bu, mu’minin bizzat kendisine karsi sorumlulugu anlamindadir.

Mu’min sahip oldugu degerleri ve sorumluluk suurunu kendisine vermis olan ile surekli bir irtibat kurma ihtiyacindadir. Zikir (anma) ve dua (tesekkur ve uyarma) bu ihtiyacin karsilanma yollaridir. Rabb-kul iliskilerindeki ana irtibat yollarindan biri iste bu, kuldan Rabb’a yonelik olan zikir-dua baglantisidir.

Burada hemen isaret edilmesi gerekli olan nokta sudur: Zikir ve dua’nin mecburi olmamakla beraber belli ifadeleri, kelimeleri yani sozleri olacaktir. Kelime ve sozler, kul-Rabb arasindaki irtibatin sifreleri olarak mu’minin tam bir vecd ve dikkat haline, Allah Resulu’nun tarif ve tesbitiyle Allah’i goruyormuscasina kulluk yapma cizgisine, ihsan kalitesine ulastiran araclardir. Bu sebeble de zikir ve dua anlami tasiyan her sozun bir degeri oldugu aciktir. Ancak bunlar arasinda da hic kuskusuz bir en isabetlisi, en ustunu, en makbulu, en uygunu olacaktir. Iste hadisimiz bizi bu noktada aydinlatmaktadir: Zikrin en ustunu la ilahe illellah; duanin en makbulu el-hamdu lillah demektir.”

Ustunluk Yonleri

Oncelikle hadisimizdeki bu tesbit, Mu’min Suresi 65. ayetine aynen uymaktadir. Meali soyledir: “Allah (daima) diridir, O’ndan baska tanri yoktur. O halde din’i yalniz O’na has kilarak Allah’a dua edin. Hamd, alemlerin Rabb’i Allah’a mahsustur.”

La ilahe illellah ikrari, inanc dunyamizin; el-Hamdu lillah duasi da amel yani kulluk dunyamizin ilk ve temel cumleleridir. Ustunluklerinin bir noktasi bu ozelliklerinde yatmaktadir. Nitekim bir hadis-i serifte, “Iman yetmis kusur su’bedir. En ustunu la ilahe illellah sozudur....” 2 buyurulmustur. Yuce kitabimiz Kur’an-i Kerim de el-Hamdu lillah cumlesiyle baslamaktadir. Bas ibadet namazin her rek’atine yine el-Hamdu lillah ile girilmektedir. Hatta, -belki de bu noktayi dikkate almanin bir sonucu olarak- hadisimizdeki “duanin en makbulu el-Hamdu lillah demektir” beyanindan maksadin, Fatiha Suresi’nin tamami olabilecegi ileri surulmustur. 3

Allah’in Secmis Olmasi

Islam inancinin ayirici ozelligi, alamet-i farikasi ya da degismeyen ilkesi la ilahe illellah; Islami hayatin, musluman kullugunun belirleyici sozcugu el-Hamdu lillah’tir. Sevgili Peygamberimiz, Kendisine gelerek ‘“en ustun soz hangisidir?” diye soran muslumana; “aziz ve celil olan Allah’in, kullari icin sectigi sozdur...” 4 cevabini vermistir. Peygamber Efendimizin bu cevabi, ustunluk’te kaynak boyutunu, Sari’ Teala tarafindan tesbit edilmis olmanin onemini, yani zikir ve duada Kitap ve Sunnet cizgisinin degerini gozler onune sermektedir. Kur’an-i Kerim’deki dua ayetleri ve me’sur dualara yani Rasulullah’in yaptigi dua, lafizlari ile dua etmeye ozen gostermenin gerekcesi ve isabeti de bu tesbittir. Islam bilginleri, baslangictan beri gerek hadis kitablarinin dua zikir, deavat bolumlerinde, gerekse mustakil eserlerde Peygamber Efendimizin dua ve zikirlerini toplamaya ozel bir gayret gostermisler ve irili-ufakli bircok dua ve zikir kitabi ve mecmuasi olusturmuslardir.5 Burada, hakkinda “bi’id-dar ve’steri’l-ezkar: (evi sat, ezkar’i al)” sozunun darb-i mesel haline geldigi buyuk muhaddis en-Nevevi’nin sohretli eseri el-Ezkar’ini hatirlamadan gecmemize imkan yoktur. Muellif bu eserinde, Peygamber Efendimizin muhtelif vesilelerle yaptigi dualari toplamistir. Bu sebeble dua ve zikir konusunda muteber bir basvuru kaynagidir.

Kisalik-Pratiklik

Hadisimizin ilan ettigi ustunluk, bize gore bahis konusu dua-zikir cumlelerinin kisa ve pratik olmalarindan da kaynaklanmaktadir. Zaman ve mekan sartlarina bakmadan hep alistigi ya da ezberledigi dualari tekrarlamak yerine, esnek davranip zaman ve zemine gore icten bir el-Hamdu lillah demekle yetinmenin isabeti ortadadir. Hadisimiz bizleri iste bu noktada egitmekte, isin ozunu yakalamaya calismanin, dini hayatimizdaki yerine dikkatlerimizi cekmektedir. Ictenlikle soylenecek bir kisa cumlecigin, dakikalarca suren yapmacik yakarmalardan daha makbul oldugunu belirtmektedir.

Ozluluk

Ustunlukte ozlulugun etkisi muhakkaktir. Hadisimiz bize bu mesaji da vermektedir. Zira ne kadar uzun ve tumturakli ya da samimi olursa olsun, her turlu dua ve zikr’in ozu, neticede La ilahe illellah ve el-Hamdu lillah cumlelerinde ifadesini bulan tevhid ve hamd’den ibarettir. Nitekim cennetteki mu’minler hakkinda “dualarinin sonu alemlerin Rabbi, Allah’a hamd olsun’dur” buyurulmustur. 6

Ote yandan, Islam adina dillerde sadece hadisimizdeki tevhid ve hamd cumlecikleri kalsa, yine de Islam’i anlatmaya, hatirlatmaya, aratmaya, yasatmaya yetecektir. Bu iki cumlecigin ustunlugu, boylesi bir temsil kabiliyetiyle de yakindan alakali olmalidir.

Mahiyeti

La ilahe illellah zikrinin ustunlugu nefy ve isbat’i bir arada ihtiva etmesinden de kaynaklanmaktadir.7 Uluhiyeti sadece Allah’a tahsis etmenin yani tevhid inancinin ortak kabul etmez niteligini en ozlu sekilde bir anda ifade etmekte

olmasi, onun en ustun olmasi icin yeterlidir. Ayni sekilde, hamd ve tesekkure gercekten layik olanin sadece Allah Teala oldugu esasini belirleyen el-Hamdu lillah ifadesi her turlu tesekkur, istek ve temennilerin giris cumlesi olarak “en ustundur”

Ayrica, mu’mini iman cizgisinde tutacak en son nokta, hic suphe yoktur ki, onun icin en onemli, en ustun, en kiymetli ve en nazik noktadir. La ilahe illellah ve el-Hamdu lillah cumleleri ise, muslumani tevhid ve kulluk cizgisinde tutan -bir bakima- en son beyan ve ikrarlardir. Yani Islam kimliginin gostergeleridir ve bu sebeble de “en ustun”durler.

Tehlil ve hamd-u sena’yi zikir ve dua olarak tasidiklari ustun degerleriyle tesbit ve ilan eden hadisimiz, kaliteli bir mu’min hayatinin samimiyet, esneklik ve ozluluk cizgisine en ust seviyeden isaret etmis olmaktadir. Ihsan’i yakalamanin temel sarti da bu vasiflar olsa gerektir.

Kitap ve Sunnet cizgisini hayatimizin her safhasinda oldugu gibi dua ve zikirde de takibe bizleri muvaffak kilmasini yuce Rabbimizdan niyaz ederim. El-Hamdu lillahi ala kulli hal..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kırk Anahtar Duası

Tüm kötülüklere ve büyücülere karşı koruyucu dua Şans için kırk kilit açma duası Hz Fatma tarafından bu dua herkez için bir anahtardır.sorunlardan kurtulmak için mucize dua kısmet ve şans açmak aşk, sevgi, muhabbet, servet,bağlı işleri çözmek, işe girmek,sihir ipatli ve sorunları çözmek,Düşmanları kovmak ve Evlilik niyeti için cuma günü sabah namazdan sonra mavi çanak kasenin içinde suya okunur okunan su içilir ve bu suyla gusül abdesti alınır. Karı koca arasındaki muhabbet için su çay veya meyve suyuna okunur ikisi içer Cuma sabahı Temiz ve saf niyet ile büyük bir kase suya okuyun ve su ile banyo yapın Evlilik Niyeti için Dört hafta en iyi zaman perşembe veya cuma günü sabahıdır.Duayı bitirdikten sonra bir defada yasin suresi okuyun (Dört perşembe veya Dört cuma) Servet açmak ve Büyüden kurtulmak için şans servet ve sihir iptali için suya okunur ve o suyla banyo yapılır Büyüden kurtulmak için safran mürekkebi ile arapça yazıp suda bekledikten sonra o suyla kişi yıkanırsa büyü

Kün Fe Yekün Nedir? Sırları ve Faziletleri!

 Bu cümle arapçadır ve kurani bir kavramdır. Kün ol anlamındadır. Feyekün ise oluverir manasına gelir. Yasin süresi son sayfa son âyetlerde geçen bu kelime, Allahın dilemesi ile ilgilidir. Allah bir şeye ol dedi mi o hemen olur. Sırları ve Faziletleri Not: Tecrübe ile sabittir. Yasin süresinin su 2 ayeti 1001 kere okudunmu kabul olmayacak dua yok biiznillah( Allah'in izni ile).. Ramazanın son 10 günü içerisinde okunması gerekli. tüm dualarimizin kabul olması dileğiyle yardım bekleyen herkese iletelim..Rabbim şifa versin korktuklariniza ugratmasin.iki ayet; İnnemâ emruhû izâ erâde şey’en en yekûle lehu kun fe yekûn(yekûnu). Bütün meşru istekler için. Kur'ân-ı Kerîmin bir çok âyet-i kerîmesinde geçen;‘’kün feyekün.’’ duası. Yani, "Allâh-u Te'âlâ bir şeyi yaratmak murad ettiğinde o şeye '’kün feyekün =var ol!'' buyurur, o da hemen var olur". Kur'an'daki, "Kün feyekûn" kavl-i şerifi bulunan bütün âyetler bu duada zikredildiği için bu duay

İsrafu Umar Duası

Uyarı!:Maksadı hayırlı rızık ile zengin olmak, ve elde edeceğini asla haramda kullanmamak kararında olan kimsenin bu havas terkibini uygulamasını tavsiye ederim. Sayısız defa yapılmış ve her seferinde çok şükür birkaç günde dahi etkisi görülmüştür. İhlasla ve şüpheye düşmeden okunmalıdır. UYGULANIŞI: Yatsı namazlarından sonra İki rekat hacet namazı kılınır. Her iki rekatta fatihadan sonra bir ayetel kürsü okunur. Son secdeye varlıldığında secdeden kakmadan! "ya Hu ya men Hu , La İlahe İlla Hu, entel hayyul kayyum, vela şerikelek, velekel mülkü, velekel hamdü, ve inneke ala külli şeyin kadir" dedikten sonra namaz bitirilir. Ardından israfi-umar duası okunur. KAYNAKLARDA BU ALTTAKİ ŞEKİLDEDE GEÇMEKTEDİR İsrafu umar okunuşu: Aksamtu aleykum Eyyetühel Umari vel caan Ellezi fi hezel Mekaan Dürriyyül Kuvveti Vel ceberuti vel heybeti Vel kudreti vel azameti vel kuvveti Vessatveti vel celaleti vel Cemaleti Vel ceberuti ,aksamtu aleyküm billahi El hayyul kayyum ellezi

Ömründe 4 Defa Okuyana Mucizeler Yaşatan Muazzam İstiğfar

Abduh Muhammed Baba (elmecmuatul mubareke) Abdullah İbni Sultan (r.a) istigfaridir ! Hz. Ali (r.a) peygamber efendimiz (s.a.v) emri ile yaziya dökmüştür. Bismillahirrahmanirrahim Elhamdülillahi hamdeyyüvafinniame ve eşhedüel la ilahe illallahu vahdehü la şerikelhü şehedetem müberraetem mineşşekki vettühemi ve eşhedüenne seyyidena muhammedennebiyyene abdühü ve rasulühü seyyidül arabi vel acemi sallallahu teala aleyhi ve sellem ve ala alihi ve ashabihi ve ezvacihi ve zürriyetihi efdalil ümem. Manasi; Nimetlerine denk gelecek bir hamd ile Allah'u te'ala'ya hamdü senalar olsun. Ben şek ve töhmetlerden beri kılınmış bir şahadetle şahitlik ederim ki Allahu teala'dan başka hiç bir ilah yoktur.yine şahitlik ederim ki peygamberimiz, efendimiz muhammed o'nun kuludur. rasulüdür, arab'ın ve acemin efendisidir. Allah'u teala ona ve ümmetlerin en üstü olan aline, ashabına, eşlerine ve zürriyetine salat ve selam eylesin' Fazileti; Bu istiğfari okuyan

Uykuda Cünüp, Rüyalanmamak, İhtilam Olmamak İçin Dua

Maaric , Tarık ve Kadir surelerini okumak da uykuda boşalmayı önler. Felahu's-Sail'de İmam Ali'den (as) rivayet edilmiştir ki; "Uykudayken boşalmaktan korkuyorsanız, uyumadan önce şunları söyleyin: اَللّهُمَّ اِنّي اَعُوذُ بِكَ مِنَ الإحْتِلامِ وَ مِنْ شَرِّ الأحْلامِ وَ مِنْ أنْ يَتَلاعَبَ بِىَ الشَّيْطانُ في الْيَقْظَةِ وَ الْمَنامِ Allâhumme innî e'ûzu bike minel ihtilâm ve min şerril ahlâm ve min en yetelâ'abe biye'ş şeytânu fil yeqzati vel menâm. Allah'ım, (uykuda) cunup olmaktan, karmaşık rüyaların şerrinden, uykuda ve uyanıkken şeytanın benimle oynamasından sana sığınırım.

% 100 Kabul Olan Dua !

ALLAHTAN BİRŞEY İSTEYECEĞİN ZAMAN HADİD SURESİNİN İLK 6 AYETİ HAŞR SURESİNİN SON 4 AYETİNİ OKU VE ŞÖYLE DUA ET Yâ men hüve hâkezâ es'elüke bi hakkı hâzihil esmâi en tüsaliye alâ muhammedin ve âli muhammedin ve en tef'ale bi ( burada hacet söylenir) Azîb (r.a.), Ali b. Ebu Talib Kerremellahu Vecheh Hazretlerine demişti ki: "Senden Allah aşkına rica ediyorum. Rahmân Teâlâ'nın gönderdiklerinden, bilhassa Cebrail'in Resulullah'a getirdiklerinden ve Resulullah'ın özellikle sana öğrettiklerinden en faziletlisini bana özel bir şekilde öğretmez misin?" Hz. Ali de ona "Ya Bera! Allah'a İsm-i A'zam'ı (en yüce ismi) ile dua etmek istersen, Hadid Sûresi'nin baş tarafından on âyeti ve Haşr Sûresi'nin sonunu oku, sonra de ki: 'Ey o, böyle olan ve O'ndan başka böyle bir şey olmayan zât! Senden bana şöyle şöyle yapmanı dilerim." Vallahi ya Bera, bununla benim aleyhime dua etsen yere geçerim.' dedi."

Günlere Göre Kulak Çınlaması Alametleri

Bir insanın durup dururken kulağı çınlar. Güya tiz bir düdük veyahut ince bir çıngırak çalınıyormuş gibi bir ses, bir sağda duyar ve eski hallerden insanlara Cenab-ı Hak tarafından bir işaret olmak üzere telakki eden, Cenab-ı Allah tarafından bir işaret nazarı ile bakan ilim ve bilim erbabı ve havvas alimleri uzun tecrübeler neticesinde gün ve gecesine göre hükümlere tasnif ve taksim eylemişler, hayr ve şerden her neye delalet ettiğini belitmiş ve bildirmişlerdir. Bir kimsenin her ne zaman kulağı çınlarsa derhal "Allahümme salli ala seyyidine muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve selleme. Allahümme inni eselüke küllel hayri ve eüzü bike min külli şerri" demek lazımdır demişler. çünkü her bir işaret ve alametde Cenab-ı Vacibül Vucud hazretlerinden hayrı istemek ve şerden ise istiaze etmek ehli imanın adeti kadimesi ve müstahsenesidir. Yani bir savap işleme halidir. Pazar Günü: Büyüklerden faide görmesine, ümit ettiği yerden menfaat görmesine delalet eder. Pazar Gecesi: Büyü

Salavatı Nurul Envar - Işıkların Işığı

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى نُورِ الأَنْوَارِ. وَسِرِّ الأَسِرَارِ. وَتِرْيَاقِ الأَغْيَارِ. وَمِفْتَاحِ بَابِ الْنَسَارِ. سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ الْمُخْتَارِ. وَآلِهِ الأَطْهَارِ. وَأَصْحَابِهِ الأَخْيَارِ. عَدَد نِعَمِ الله وَأِفْضَالِهِ ALLAH'ümme salli ala nuril envar ve sirril esrar ve tiryagıl ağyar ve miftahi babil nesar Seyyidina muhammedinil muhtar ve alihil athar ve ashabihil ahyar Adede niamillahi ve ifdalih ALLAH’ım nurların nuru, sırların sırrı, ağyarın dermanı, zenginlik kapısının anahtarı Efendimiz Muhammed’in temiz aline ve hayırlı ashabına nimet ve ihsanlarının miktarınca salat ve selam olsun. 1) 3 gün sabah namazından sonra hiç kimseyle konuşmadan 100 defa okunur hiç şüphe yok ki niyeti neyse olur biizbillah 2) 5 vakit namazın arkasından 5 kere okunursa kişi bütün tehlikelerden korunur ve rızkı artar biiznillah 3) 7 defa uyumadan önce okunursa , kişi güzel rüyalar görür biiznillah Şeyh Ahmet El Bedevi tarafından Düzenli olarak okunduğunda ona ilmin kapılar

İsimlerin Ebced Değerlerini Bulun?

Ebced’in en büyük özelliği “Ebced hesabı” adı verilen bir işlemde kullanılmasıdır. Buna göre, ebced ifadesindeki her harfin bir sayı değeri vardır ve bu değerlerden istifadeyle bir çok konuda pek çok işlemler yapılmıştır. İşte bunların her birine bu hesabın adı verilir. Ebced alfabe düzeninin harfleri 1′den 9′a, 10′dan 90′a, 100′den 1000′e doğru numaralandırılır. Ayrıca bu alfabede gözükmeyen “pe” harfi “be ” gibi, “çe” harfi de “cim” gibi kabul edilerek onların sayı değerlerini alır. Eskilerin “hisâb el-cümel” dedikleri, ebced hesabının 4 çeşidi vardır: “Büyük”, “en büyük”, “küçük” ve “en küçük” ebced hesabı. Yukarıdaki tablo, eskiden büyük ebced (cümel-i kebîr) olarak ele alınmış, ama bugün küçük ebced (cümelsağir) olarak değerlendirilmektedir. Ebced programları İndir https://yadi.sk/d/4IU3bN7bqz3yF Kultanıldıgı Yerler Ebced alfabe düzeninde her bir harfin bir rakama tekâbül etmesi keyfiyeti, Türk-İslâm kültüründe, hemen hemen her sahaya yayılan bir kullanımı ortaya koymuştur. R

Es'elullâhel azîm, Rabbel arşil azîm en yeşfiyek! - Şifa Dilemek

Sahabeden Abdullah ibn Abbas (r.a.), Peygamberimiz (s.a.s.)’in şöyle buyurduğunu bildirmiştir: “Kim eceli gelmemiş bir hastayı ziyaret eder de onun yanında yedi defa; أَسْأَلُ الٰهّلَ الْعَظي۪مَ رَبَّ الْعَرْشِ الْعَظي۪مِ أَنْ يَشْفِيَكَ Okunuşu: “Es’elüllâhel-azîme, Rabbel-arşil-azîmi en yeşfiyeke.” Anlamı: “Ulu Arş’ın Rabbi Yüce Allah’tan sana şifa vermesini isterim, derse, Yüce Allah ona mutlaka o hastalıktan şifa verir.” (Ebû Davud, Cenâiz, 12) Peygamberimiz, sabah akşam şu duayı okuyarak Allah’tan sağlık, âfiyet ve iyilik istemiştir: اَللّٰهُمَّ إنّ۪ى أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ Okunuşu: “Allâhümme innî es’elükel-‘afve vel-‘âfiyete fîd-dünyâ vel-âhırah.” Anlamı: “Allah’ım! Senden dünya ve ahirette af, sağlık, sıhhat ve nimet istiyorum.” (Ebû Davud, Edeb, 110) Tıbbî tedavi yanında telkin ve dua ile tedavi yöntemi (psikolojik tedavi) günümüz müspet bilimi için de büyük önemi haizdir. * Sahabeden Hz. Enes (r.a.) anlatıyor: Peygam