Zuhruf Suresinin Sırrı Havası ve Faziletleri

ZUHRUF süresini, okuyan kimsenin gönlüne şeytan vesvesesi yol bulmaz.

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Zuhruf suresini okuyan kişiye (kıyamet gününde Allah’u Teala): ‘Ey ayetlerimize iman eden ve müslüman olan kullarım! Bugün size korku yoktur, siz üzülmeyeceksiniz de, Siz ve eşleriniz sevinç ve mutluluk içinde cennete giriniz‘ şeklinde hitap edilen (cennetlikler) zümresine nail olur.”(Ebu Suud Efendi, Ebu Suud Tefsiri (İrşadü Aklis-Selim), 8/58)

İmam Bakır’dan (a.s) şöyle bir rivayet nakledilmiştir: Her kim, Zuhruf suresini okumayı devam ettirirse, Yüce Allah’ın huzuruna çıkana ve Zuhruf suresi gelip o şahsı Allah’ın emriyle Cennete sokana dek, Allah Teâlâ onu kabirde haşerelerden ve kabir azabından âmânda kılar. [ İbn Babıveyh, Muhammed bin Ali, Sevabu’l-Amal ve İkabu’l-Amal, h.ş 1382, c 1, s 221.]

Peygamber Efendimizden (s.a.a) şöyle bir hadis-i şerif nakledilmiştir: Her kim, Zuhruf suresini okursa, kıyamet gününde o şahıslara şu şekilde hitap edilecektir: Ey benim kullarım! Bugün size ne bir korku ve nede bir üzüntü vardır; sorgusuz sualsiz Cennete giriverin. [Behrani, Haşim bin Süleyman, el-Burhan fi Tefsiri’l-Kur’an, h.ş 1389, c 4, s 843.]

* Şeytanın vesvesesinden korunmak için okunusa Allahın izniyle korunur.

* Geçimsiz karı kocanın aralarının düzelmesi çinn, zuhruf suresinin 9-14, ayetleri yazılıp evin dört bir köşesine konulmalıdır.

* Ulaşım aracına binen bir kişi, Zuhruf suresinin 13-14 ayetleri okuyup da o araçtan inmeden ölürse, şehit olarak ölmüş olur.

* İşleri ters gidip geçim sıkıntısı çekmekte olan bir kişi herhangi bir ayın Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerinde oruç tutar, Cuma akşamını da tövbe ve istiğfar ve salavat ile meşgul olup hacet namazını kılar da Zuhruf suresinin 69-73. ayetlerini 90 defa okursa, kısmeti açılır, rızkı bollaşır.

* Temre olan bölgenin etrafı çizilip Zuhruf suresinin 79. ayeti 7 kere okunursa, bi-iznillah şifa bulur.

* Hamim ile başlayan sureler malumunuz kuranda 7 tanedir işte bu surede bunlardan biridir her hangi bir isteği haceti olan şahıslar bu hamimle başlayan sureleri okurken hamim ifadelerini 7 tekrar ederek dileklerini hacetlerini isteyip okurlarsa mücerreptir.

* İlminin aklının artmasını isteyen özellikle kurani ilimlerde artış isteyenler Zuhruf 1,3,10 ayetler rahman 1,2 ve ala suresi 6 ayetleriyle meşgul olurlarsa maksad hasıl olur biiznillah.

* Kuraklıkta yağmur yağması için bu sureyi 11 kez okuyup yağmur duası yapsa yağmur yağar biiznillah.

* Bu surenin 82, 84 ve 85 ayetleri büyük bir tesbihdir bunu vird edinenlerin hayrı ve bereketi artar günlük 100 defa 313 salavatı şerife ile buna devam edenlerin maddi ve manevi sıkıntıları kaybolur rızaellillah 2 rekat namaz kılıp akabinde bu ayetleri verilen adette okuyup haktan hacetini dilese maksadı hasıl olur mücerreptir biiznillah.

* Bu surenin 85 nci ayetini mülk suresinin ilk ayeti olan tebarekellezi biyedihil mülk vehuve ala külli şey’in gadir ayetiyle beraber devamlı okuyan kendine vird edinene Hak teala izzet şeref ve varlıklar arasında saygı görmeyi ihsan eder.

* Bu surenin tamamı veya 33-35 ayetleri dünyalık ev ihtiyaçlarında isteklerinde okunursa faydalıdır. Ama bu sure içeriği itibari ile dünya nimetlerinin geçiciliğini asıl hayatın ahiret olduğunu vurgular bunu da göz önünde bulundurup öyle okuyun eğer yaparsanız şahsen biz böyle bir şey için bu ayetleri kullanmayız. Yazma sebebimiz ayette ki hikmettir özelliğidir.

* Şura, Kaf, Kalem ve Zuhruf suresi her türlü kem gözlerden hasetçilerin hasetinden nazardan koruyucu özelliğe sahiptir. Fitne fesat haset gibi durumlarda bu sureleri okuyup hakka tevessül edene rabbimiz yardım eder inşaallahu teala düşmanlarının ve hasetçilerinin tuzağını bozar.Allahu alem bissavab.

* Muhterem kardeşlerim Zuhruf suresini okumaya devam eden kimsenin kalbine şeytan vesvesesi giremez. Zuhruf suresi Kuranı kerimin 490. sayfasındadır.89 ayettir.
dua

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.
"Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
"Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski