Ulu Camii Efsanesi

Adana'nın tarihi camilerinden Ulu Cami, Ramazanoğulları tarafından yaptırılmıştır. Caminin yapımıyla ilgili olarak şöyle bir efsane anlatılır:

Ramazanoğlu'na bir gece düşünde, cami yaptırmasını söylerler. O da bugünkü Ulu Cami'yi yaptırmaya karar verir. Caminin temeli atılır. Bir gece, yine düş görür. Kendisinden çocuğunun kanını caminin temeline akıtması istenir. Ramazanoğlu'nun bir tek erkek çocuğu vardır; ama, "Allah bir tane daha verir." diyerek onu kurban etmeye karar verir. Temeli atan ustalara: "Çocuğumun kanını temele akıtın; fakat ben görmeyeyim. Kanlı gömleğini getirin yeter." der. Ustalar, "Bey'in bir tane çocuğu var. O da kesilmez." diyerek, yoldan geçen garip, bir çocuğu keserler. Kanlı gömleğini Bey'e götürürler.

Aradan zaman geçer. Bey, çocuğunun ölmediğini anlar. Temel atan ustaları çağırır ve hangi çocuğun kanını akıttıklarını sorar. Oradan geçen garip bir çocuğun kesildiğini öğrenince ustalara kızar.

"Vay Adana'm, gariplerin şehri olacak." der.

Cami, yapılıp bitirilir ve ibadete açılır. Adana da gerçekten gariplerin şehri olur. İnsanların her yerden akın akın Adana'ya göç etmeleri bu efsaneye bağlanır. ()

() Eyüp Ilgın, değirmenci

Kaynak: "Şahmeran, Lokman Hekim ve Adana Efsaneleri", Yrd. Doç. Dr. Refıye Şenesen (Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi)

www.islamda.org