Şahmeran Efsanesi

Efsaneye göre Şahmeran yüzlerce yıl önce Tarsus'ta yaşayan yılan vücutlu kadın başlı bir kahraman. Bahçesinde insanoğlunu cezbedecek her türlü yiyecek ve takı eşyası bulunan Şahmeran kimsenin bilmediği bir yerde insanoğlundan uzakta yerin altında yaşamış ta ki insanoğlu Camsab tarafından bulunana kadar.

Yoksul bir ailenin oğlu olan Camsab birgün ormanda bir kuyu dolusu bal bulmuş. Balı çıkarmak üzere kuyuya inen Camsab'ı bütün balı yukarı çeken arkadaşları aç gözlülükleri yüzünden kuyuda bırakmış. Yalnız başına feryat eden Camsab tam da umudunu kesmişken topraktan iğne deliği büyüklüğünde ışık sızdığını fark etmiş. Cebindeki bıçakla ışığın geldiği deliği büyüten Camsab ömründe görmediği kadar güzel bir bahçeye girmiş. Bu bahçede dünyada eşi benzeri olmayan çiçekler ortasında bir havuz ve çevresinde oturaklarla bir yığın yılan bulunuyormuş. Havuzun başındaki taht üstünde insan başlı süt beyaz vücutlu bir yılan Camsab'a kendi diliyle hitap etmiş; 'Hoş geldin insanoğlu çevrendekilerden korkma sen bizim misafirimizsin'

Şahmeran Camsab'a türlü türlü yiyecekler ikram edip kendi ülkesine nasıl ve neden geldiğini sormuş. Camsab hikayesini uzun uzun anlatmış... Camsab'ı dinleyen Şahmeran başını sallayıp 'İnsanoğlu nankördür hilekardır. Küçücük çıkarları karşısında olağanüstü zararlarına razı olur' demiş.

Şahmeran'ın güvenini kazanan Camsab uzun yıllar bu bahçede yaşamış. Yıllar sonra birgün Şahmeran'a yaklaşan Camsab ailesini çok özlediğini söyleyip 'Ne olur beni aileme kavuştur' diye yalvarmış. Bunun üzerine Şahmeran kendisini salıvereceğini ancak yerini kimseye söylemeyeceğine ve asla hamama girmeyeceğine dair söz vermesini istemiş. Çünkü Şahmeran'la karşılaşan her kim olursa hamama gittiğinde vücudu pullarla kaplanırmış. Şahmeran'a söz verip ailesine kavuşan Camsab uzun yıllar verdiği sözde durarak Şahmeran'ın yerini kimseye söylememiş ve hiç hamama gitmemiş. Derken birgün Camsab'ın yaşadığı ülkenin hükümdarı Keyhüsrev hastalanmış.

Efsaneye göre Şahmeran'ın öldürüldüğünü yılanlar bilmemekte. Tarsus'un Şahmeran'ın öldürüldüğünü öğrenen yılanlar tarafından basılacağı rivayet edilir hastalığın çaresinin Şahmeran'ın etini yemek olduğunu söylemiş ve herkesin hamama getirilmesini istemiş. Önceleri direnen sonra zorla hamama götürülen Camsab'ın vücudu hamama girince pullarla kaplanmış. Sonunda da yapılan işkenceye dayanamayarak canını kurtarmak için kuyuyu göstermiş. Hemen kuyunun başına gidilmiş ve Şahmeran dışarı çıkarılmış. Camsab'ı gören Şahmeran 'İşte Camsab nihayet kanıma girdin. Ben insanoğluna itimat edilmeyeceğini biliyordum. Fakat ne çare ki yine aldandım' demiş. Ölüme giderken de Camsab'a 'Beni toprak çanakta kaynatıp ilk suyumu sana içirecekler sakın içme zehirlidir. 2. suyumu iç gövdemi de hükümdara yedir' demiş Şahmeran'ın söylediklerini harfiyen yerine getiren Camsab ilk suyu vezire içirip ikincisini kendisi içmiş. Etini de hükümdara yedirmiş. Vezir ölmüş hükümdar da kısa sürede iyileşip Camsab'ı veziri yapmış.

www.islamda.org