Adapazarı Mağriş Dağı Efsanesi

Yöre: Sakarya

Bu olay, 1960'lı yılların başlarında yaşanmış olup tamamen gerçektir!!!

Adapazarı mevkiinde önceleri Mağriş Dağı olarak bilinen bir dağ varmış. Oranın şeytanlar tarafından işgal edinildiği düşünülürmüş. Bu yüzden de oralara kimse ev kurmazmış ve hiçbir zaman düğün sesleri oralara duyurulmazmış. Fakat bir kadın bu söylenenlere inanmıyormuş. Ve oraya bir ev yapmış.

Bu kadın sabahları evini temizlemez, bütün gün kasabada ki komşularıyla dedikodu yaparmış. Kocası kamyon şoförüymüş. Uzun yola gidip gelirmiş.Kadın bir defasında akşamleyin dışarıda leğenin içinde çamaşır yıkıyormuş. Kendince türküler söylüyormuş. Birden etrafına dev atlara binmiş yaratılar gelmiş ve kadını döve döve Mağriş Dağına çıkarmışlar. Helva deyip at pisliği yedirmişler,Su deyip atın küçük abdestini içirmişler.Tabii kadının gözlerini şeytanlar kararttığı için kadına bunlar normal geliyormuş.

Sabah ezanı okunmaya başlamış.Şeytanlar bu kadın ile birlikte orada duran dağ ile birlikte kaybolmuşlar.Sabah dağ ortada yokmuş.Şimdileri Kazımpaşa yakınlarında bulunuyor bu yer.Fakat köylüler bu topraklardan fazla verim elde edemediklerini söylüyorlar.

Sizin de gidip kendi gözlerinizle görmenizi öneririz.

Gönderen: Umut Boz.

www.islamda.org