RÜYADA BASKIN


Bağdat'ın sayılı tüccarlarından Ebu Muzaffer isimli bir zat, Şam'a ticarete gitmek niyetinde idi. Bağlı olduğu şeyhi Hammad'a vararak Şam'a ticarete gitmek istediğini ve müsaadelerinin olup olmadığını sordu. Şeyhi Hammad:
— Ben öyle görüyorum ki, Şam'dan dönüşünde yolunu haramiler kesecek seni öldürüp paranı da alacaklar, gitmemeni tavsiye ederim, dedi.
Adam üzgün bir vaziyette eve dönerken yolda Abdülkadir Geylanî Hazretlerine rastlayıp aynı şeyi ona da sordu. Abdülkadir Geylanî Hazretleri:
— Şam'a git, salimen geri döneceksin, buyurdu. Adam Abdülkâdir Geylanî Hazretlerinin emirleri üzerine Şam yoluna çıktı. Bol kâr sağlayarak Bağdat'a geri döndü. Bağdat yakınlarında bir yerde konakladı. Abdest bozmak için bir yere oturmuştu, parayı orada unuttu. Parası hatırına gelmeden doğru mescide gitti ve orada uyuyakaldı.
Rüyasında haramiler üzerine saldırdılar, parasını da aldılar. Heyecanla uyandığında sağında - solunda kan lekeleri vardı. Biraz sonra parası hatırına geldi. Baktı ki, parası yanında yok. Paranın kaybolduğuna çok üzüldü. Mescitten çıkıp biraz gittikten sonra parasını bir ağacın dalında asılı olarak buldu. Çok sevindi. Bağdat'ın yolunu tuttu. Şehre girdiğinde, kendi kendine evvela şeyh Hammad'ı mı yoksa Abdülkadir Geylani'yi mi ziyaret edeyim, diye düşünüyordu. Aniden karşısına şeyhi çıkıp:
— Evvela Abdülkadir'i ziyaret et! Zira kaderindeki hadiseyi sana rüyada geçirttirdi. Levhi Mahfuz'daki alın yazını değiştirdi, dedi.
Adam da evvela Gavsül Azam'ı ziyaret edip teşekkür etti ve başından geçen hadiseyi nakletti.
* * *


www.islamda.org