ÖN YARGI


İmam-ı A'zam Hazretlerini sevmeyenlerden bir kişi birgün îmamın yanına gelerek şöyle dedi:
— Cenneti ümit etmiyorum, Cehennemden ve Allah'tan korkmuyorum, ölü eti yerim, rüku ve secdesiz namaz kılarım. Hakka buğzeder, fitneyi sever, rahmetten kaçarım. Yahudi ve Hıristiyanları tasdik ederim, görmeden şahitlik yaparım, diyen bir kimse hakkında ne dersiniz? Dedi.
Hazreti İmam;
— Senin bu hususta bir bilgin var mı? Diye sorunca adam:
— Ben bir şey bilmiyorum, dedi. Daha sonra İmam-ı A'zam Hazretleri talebelerine dönerek «siz ne dersiniz bu kişi hakkında,» dedi.
Onlar:
— Bu sayılanlar küfür alameti olduğundan bu hal o adamın kötülüğüne delalet eder, dediler.
Ebu Hanife Hazretleri gülümseyerek bu sayılanların manalarını şöyle açıkladı:
— Bu adam Allah'ın hakîkî dostlarındandır, dedikten sonra soruyu soran adama denerek; ben sana bunun mahiyetini anlatayım, sen de dilini tut, ayrıca lüzumsuz şeylerle de uğraşma! Dedi. Adam bundan böyle kendisini alakadar etmeyen şeylerden uzak duracağına dair söz verdikten sonra İmam-ı A'zam Hazretleri anlatmaya başladı:
— Cenneti ümit etmiyor, Cennetin Rabbını ümit ediyor. Cehennemden değil Cehennemin Rabbından korkuyor. Rabbının lütfuyla muamele edeceğine inandığından korku duymuyor. Ölü etinden muradı ise balık etidir. Görmediği birşey hakkında şahitlik yapması ile Allah'a imanıdır. Hakka buğzediyor ki bundan kastı ölümdür. Allah'a daha fazla ibadet edebilmek için ölümü istemiyor. Fitneyi severim demesinden kastı ise; evlatlarıdır. Çünkü Kur'an-ı Kerim'de «mal ve evlat fitne» olarak zikredilmektedir. Yahudi ve hıristiyanların biribirleri hakkında söylediklerini de tasdik ederim demek istiyor.
Bu açıklamayı sonuna kadar dinleyen soruyu soran şahıs, ayağa kalkarak İmam-ı A'zam Hazretlerinin gözlerinden öptü ve:
— İnanıyorum ki, sen doğru yoldasın, ya imam! Dedi.
* * *

Dipnot:

Herşeyin En Doğrusunu Yüce ALLAH Bilir.